'God lives in the Details' - Sharmila Desai

Tradycyjna praktyka

ASHTANGA YOGA

Na zajęciach skupiamy się na indywidualnym podejściu do każdego praktykującego, obserwując i szanując moment, w którym się znajduje.

Takie podejście nazywane jest stylem MYSORE.

Każdy opanowuje sekwencję Ashtanga Yogi w swoim własnym rytmie.

Za każdym razem powtarzamy tę samą kolejność asan, dzięki czemu możemy zauważać subtelne różnice i zachodzące zmiany. Powoli, krok po kroku, ciało nabiera siły, a umysł- stabilności.

Podstawy praktyki

TRISTHANA

Dristhi, oznacza ukierunkowanie wzroku, podczas praktyki utrzymujemy je obecne, ale rozluźnione. Dzięki dristhi wzmacniamy zarówno poczucie obecności, jak i skierowania uwagi do wewnątrz   

Oddech, całej praktyce towarzyszy charakterystyczny sposób oddychania, jego dźwięk koi układ nerwowy

Asana, fizyczna ekspresja praktyki, w połączeniu z oddechem nabiera dynamicznej formy, dzięki której oczyszczamy, odżywiamy i wzmacniamy ciało. Ta synchronizacja ruchu i oddechu nosi nazwę Vinyasa

 

W MERU Shala uczymy tego, co chłoniemy od Naszych nauczycieli, którymi są Sharmila Desai i Sharath Jois. Pragniemy poprzez swoją praktykę i jej szerzenie oddawać im głęboki szacunek, pielęgnować wdzięczność i kontynuować nauki, które Nam przekazano.

MYSORE

Praktykę rozpoczyna  Surya Namaskar, Powitania Słońca, a kończy Padmasana i odpoczynek.

Stopniowo dodajemy kolejne pozycję, które rozbudowują sekwencję w taki sposób, że każda asana przygotowuje do tej, która po niej następuje.

Z regularnością i dbałością o detale i utrzymanie spokojnego oddechu, praktykujemy asany zawsze w tej samej kolejności. Takie podejście głęboko osadza i wnosi korzyści na wielu poziomach naszego życia.

 

YOGA CHIKITSA

Mocno wierzymy w terapeutyczną moc praktyki. Pierwszą Serię Ashtanga Yogi nazywa się Yoga Chikitsa, czyli terapia jogą.

Dzięki praktyce przywracamy równowagę w organizmie, usuwamy toksyny oraz pozbywamy się napięć. Wpływa zarówno na ciało, jak i na układ nerwowy.

Praktyce towarzyszy CISZA, wzmacnia skupienie, pozwala obserwować subtelne aspekty praktyki i pomaga ukierunkować wkładany wysiłek na wewnętrzną przemianę.

Pielęgnując uważność, zaczynamy żyć bardziej świadomie i docierać do aspektów siebie, do których wcześniej nie mieliśmy dostępu.

 

CZUŁA DYSCYPLINA

Brak oczekiwań, obserwacja i akceptacja, pielęgnowanie łagodności i wdzięczność do siebie czynią praktykę czułą i chronią od surowego podejścia. Dzięki temu odżywia Nas i daje siłę do uwalniania się od negatywnych nawyków i emocji.

 

SADHANA

Traktujemy praktykę jako możliwość wewnętrznego rozwoju.

Regularność, czas i oddanie sprawiają, że możemy się głębiej zanurzyć w poznawanie siebie.

 

STRACH

Zanurzenie się w praktykę może  wymagać opuszczanie stref komfortu. Niektóre asany oddziałowują na Nasz układ nerwowy i przywołują mniej lub bardzie zrozumiane aspekty Naszego istnienia. Doświadczamy emocji, jesteśmy w bliskim kontakcie z tym, co w głębi Nas.

Przestrzeń Shali to miejsce, gdzie możemy to wszystko poczuć, skonfrontować się, uleczyć.

Kochać wszystko, co się pojawia, aby uwolnić się od strachu i poczuć swój nieograniczony potencjał.

 

ॐ