'God lives in the Details' - Sharmila Desai
Tradycyjna praktyka
ASHTANGA YOGA
Na zajęciach skupiamy się na indywidualnym podejściu do każdego praktykującego, obserwując i szanując moment, w którym się znajduje.
Takie podejście nazywane jest stylem MYSORE.
Każdy opanowuje sekwencję Ashtanga Yogi w swoim własnym rytmie.
Za każdym razem powtarzamy tę samą kolejność asan, dzięki czemu możemy zauważać subtelne różnice i zachodzące zmiany. Powoli, krok po kroku, ciało nabiera siły, a umysł- stabilności.
Podstawy praktyki
TRISTHANA
Dristhi, oznacza ukierunkowanie wzroku, podczas praktyki utrzymujemy je obecne, ale rozluźnione. Dzięki dristhi wzmacniamy zarówno poczucie obecności, jak i skierowania uwagi do wewnątrz
Oddech, całej praktyce towarzyszy charakterystyczny sposób oddychania, jego dźwięk koi układ nerwowy
Asana, fizyczna ekspresja praktyki, w połączeniu z oddechem nabiera dynamicznej formy, dzięki której oczyszczamy, odżywiamy i wzmacniamy ciało. Ta synchronizacja ruchu i oddechu nosi nazwę Vinyasa
W MERU Shala uczymy tego, co chłoniemy od Naszych nauczycieli, którymi są Sharmila Desai i Sharath Jois. Pragniemy poprzez swoją praktykę i jej szerzenie oddawać im głęboki szacunek, pielęgnować wdzięczność i kontynuować nauki, które Nam przekazano.
MYSORE
Praktykę rozpoczyna Surya Namaskar, Powitania Słońca, a kończy Padmasana i odpoczynek.
Stopniowo dodajemy kolejne pozycję, które rozbudowują sekwencję w taki sposób, że każda asana przygotowuje do tej, która po niej następuje.
Z regularnością i dbałością o detale i utrzymanie spokojnego oddechu, praktykujemy asany zawsze w tej samej kolejności. Takie podejście głęboko osadza i wnosi korzyści na wielu poziomach naszego życia.
YOGA CHIKITSA
Mocno wierzymy w terapeutyczną moc praktyki. Pierwszą Serię Ashtanga Yogi nazywa się Yoga Chikitsa, czyli terapia jogą.
Dzięki praktyce przywracamy równowagę w organizmie, usuwamy toksyny oraz pozbywamy się napięć. Wpływa zarówno na ciało, jak i na układ nerwowy.
Praktyce towarzyszy CISZA, wzmacnia skupienie, pozwala obserwować subtelne aspekty praktyki i pomaga ukierunkować wkładany wysiłek na wewnętrzną przemianę.
Pielęgnując uważność, zaczynamy żyć bardziej świadomie i docierać do aspektów siebie, do których wcześniej nie mieliśmy dostępu.
CZUŁA DYSCYPLINA
Brak oczekiwań, obserwacja i akceptacja, pielęgnowanie łagodności i wdzięczność do siebie czynią praktykę czułą i chronią od surowego podejścia. Dzięki temu odżywia Nas i daje siłę do uwalniania się od negatywnych nawyków i emocji.
SADHANA
Traktujemy praktykę jako możliwość wewnętrznego rozwoju.
Regularność, czas i oddanie sprawiają, że możemy się głębiej zanurzyć w poznawanie siebie.
STRACH
Zanurzenie się w praktykę może wymagać opuszczanie stref komfortu. Niektóre asany oddziałowują na Nasz układ nerwowy i przywołują mniej lub bardzie zrozumiane aspekty Naszego istnienia. Doświadczamy emocji, jesteśmy w bliskim kontakcie z tym, co w głębi Nas.
Przestrzeń Shali to miejsce, gdzie możemy to wszystko poczuć, skonfrontować się, uleczyć.
Kochać wszystko, co się pojawia, aby uwolnić się od strachu i poczuć swój nieograniczony potencjał.
ॐ